منافذ باز پوست

منافذ باز پوست

یکی از مشکلاتی که بیماران برای درمان آن به یک متخصص پوست و مو مراجعه می کنند منافذ باز روی پوست است ، منافذ باز روی پوست در واقع منفذ مجرای تخلیه ترشحات غدد چربی ساز ضخامت پوست صورت یا همان غدد سباسه هستند .

غدد سباسه در ضخامت پوست قرار دارند و مسئول تولید طبیعی چربی سطح پوست هستند. چربی ساخته شده را از طریق این مجرا به سطح پوست تخلیه می شود،

منافذ باز پوست

منافذ باز پوست

منافذ بازی که بروی پوست مشاهده شود، معمولا در منطقه T-zone بیشتر مشاهده می شود (منطقه T-zone یعنی بینی ، پیشانی ، قسمت های داخلی گونی و برخی موارد چانه.)

بنابرین، اینکه بیمار توقع داشته باشد که منافذ باز بروی پوست بطور کامل بسته شود در بالغین غیر ممکن می باشد و امکان پذیر نیست .

ولی در بیمارانی که منافذ خیلی باز است به طرقی می توان کوچکتر کرد تا در ظاهر  کمتر بنظر برسد.

: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد

۱) تمامی روش هایی که لایه برداری می کنند در کمتر کردن و کوچک تر کردن این منافذ موثر واقع شوند

۲) روش هایی که باعث کم کردن فعالیت غدد سباسه شوند .

روش هایی که باعث لایه برداری می شود مانند انواع لیزرهای لایه بردار ( لیزر فرکشنال CO2 لیزر اربیوم، لیزر CO2) و روش های پیلینگ شامل پیلینگ AHA که با اسید میوه یا سایر پیلینگها ( مثل SA یا TCA ) یا انواع روش هایی که لایه برداریهای فیزیکال هستند مانند میکرودرم ابریژن یا درم ابریژن. تمامی این روش ها می توانند در لایه برداری سطح پوست مورد استفاده قرار گیرد .

روش هایی که سایز و عملکرد غدد سباسه را کم ترمی کنند باید در کنار روش هایی که ذکر شد صورت گیرد، داروها مانند رتونید موضعی و خوراکی می تواند سایز و فعالیت غدد سباسه را کم تر کند .

بعضی از انواع لیزها مانند فرکشنال co2 و fractional erbium- glass و یا روش fractional RF (روشی که میکرونیدلینگ همراه با امواج radiofreuency است) می توانند علاوه بر لایه برداری؛ در کم کردن فعالیت غدد سباسه و کوچک کردن آن تاثیر گذار باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 15 =