مسمومیت در بارداری

مسمومیت در بارداری

علت مسمومیت در بارداری چه می باشد؟
درمان مسمومیت در حاملگی به چه صورتی است؟

مسمومیت در بارداری (پیشکلامپسی و ایکلامپسی) یک وضعیت بالقوه خطرناکی می باشد که می تواند در زنان باردار(معمولا بعد از هفته 20) رخ دهد. مسمومیت در بارداری ناراحتی بزرگی نمی باشد در صورتی که به یک متخصص زنان و زایمان حاذق و باتجربه مراجعه شود. مصرف برخی از مواد غذایی نامناسب باعث افزایش این عارضه در زنان باردار خواهد شد.

اما این عارضه شرایطی است که بدون درمان، ممکن است پیش از بیماری اکلوزال (اسپاسم غذایی) رخ دهد و چنانچه شدید باشد به ندرت می تواند مرگبار قلمداد شود.

مسمومیت در بارداری یا پره اکلامپسی چیست؟

مسمومیت در بارداری  یک بیماری همراه با فشار خون بالا در دوران بارداری است. عارضه ای جدی حاملگی می باشد که با ایجاد فشار خون بالا، ادم (تورم) و پروتئین در ادرار مشخص می شود. زنان مبتلا به پره اکلامپسی (مسمومیت در بارداری) ممکن است از بینایی ، سردرد و افزایش وزن طبیعی شکایت کنند.

پره اکلامپسی هر زمان بعد از هفته بیستم بارداری ممکن است که اتفاق افتد و تا شش هفته پس از تولد نوزاد نیز وجود داشته باشد. (دوره پس از زایمان طبیعی یا زایمان سزارین ، که به عنوان پره اکلامپسی پس از زایمان نامیده می شود) اما رخداد این عارضه مقداری غیر معمول است.

توکسمی یا توکسین بارداری نامی است که برای توصیف پره اکلامپسی استفاده شده است.

مسمومیت-در-بارداری

علل مسمومیت در بارداری

هیچ کس نمی داند دقیقا چه چیزی باعث مسمومیت در بارداری (پره اکلامپسی) می شود. اعتقاد بر این است که اختلال در سلول های تخمگذار از سلول های خونی (سلول های اندوتلیال) است.

از آنجا که علت ایجاد پره اکلامپسی ناشناخته است، هیچ تست موثری پیش از بروز پره اکلامپسی پیشگیری نمی کنند و هیچ درمانی ای موثر نمی باشد (یا دوباره رخ می دهد)، اما بهترین درمان مراجعه به یک متخصص زنان حاذق می باشد.

اما برخی از علل می تواند:

 • زایمان متعدد
 • زنان بالای 35 سال
 • سابقه ای فشار خون بالا قبل از بارداری
 • چاقی و افزایش وزن
 • دیابت
 • مسمومیت در بارداری های قبلی
 • سایر مشکلات پزشکی (مانند بیماری بافت همبند و بیماری کلیوی)

علائم مسمومیت در بارداری

این بیماری هیچ گونه علائمی ندارد (به استثنای پاهای تورم، همانطور که بسیاری از زنان باردار در معرض آن قرار دارند) و در نتیجه این رویداد در طی بازه های منظم متخصص زنان  یا ماما کشف می شود. علائمی که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • اختلالات بصری
 • تهوع و استفراغ
 • درد در شکم فوقانی

عوارض جانبی مسمومیت در بارداری

پره اکلامپسی معمولا در اولین بارداری زن اتفاق می افتد، اما ممکن است برای اولین بار در بارداری بعدی اتفاق بیافتد، که عوارض حاملگی آن فشار خون بالا، تورم (ادم) و پروتئین در ادرار می باشد.

عوامل خطر ابتلا به این عارضه شامل: بارداری متعدد، سن مادر بالای 35 سال، سابقه فشار خون بالا، چاقی و دیابت است، که راه پیشگیری از این بیماری نامعلوم می باشد.

تشخیص مسمومیت در بارداری

توصیه می شود که زنانی که در معرض مسمومیت در بارداری قرار دارند و هر یک از این علائم را در خود احساس می نمایند باید سریع به یک متخصص زنان مراجعه نمایند تا این عارضه را کنترل کنند.

تهوع و استفراغ عارضه ای است که بسیاری از زنان باردار بدون آن که پیش از اکلامپسی آن را تجربه خواهند کرد.

متخصص ابتدا فشار خون  را اندازه گیری می کند و با ادرارآور یک نمونه از ادرار زن را بررسی می نماید. علاوه بر این، ادم (مایع) را نیز ارزیابی خواهد کرد.

درمان ناباروی

متخصص زنان خوب در تهرانبهترین متخصص زنان

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + بیست =