تفاوت لیزیک و لازک

لیزیک

لیزیک یکی از پرطرفدارترین جراحی های لیزر چشم می باشد که افراد بسیار برای رفع مشکل دید خود خواستار انجام این روش می باشند . در این روش توسط جراح لایه باریکی که شامل لایه اپیتلیوم و بخشی از لایه استروما است از روی بافت قرینه برداشته می شود و سپس در قرینه زیر آن با استفاده از لیزر تغییرات لازم ایجاد می شود.

تفاوت لیزیک با لازک

پی آر کی

در پی آر کی با استفاده از لیزر یا چاقوی ظریفی با دقت بالا توسط متخصص چشم لایه بسیار نازکی از بافت قرینه و اپیتلیوم برداشته می شود. در این روش لایه برداشته شده در سر جای خود قرار داده نمی شود زیرا لایه اپیتلویم به مرور زمان خود به خود ترمیمی می شود . بعد از برداشت لایه، با استفاده از لیزر اگزایمردر سطح قرینه تغییرات لازم ایجاد می شود.

لازک

در این روش با استفاده از محلول الکل بافت اپیتلیوم ضعیف می شود و با استفاده از چاقو و بدون استفاده از لیزر این بافت توسط پزشک برداشته می شود، سپس با استفاده از لیزر در سطح قرینه توسط جراح تغییرات لازم صورت می گیرد و بعد از آن لایه اپیتلویم در سر جای خود قرار داده می شود .

کارایی

در روش لازک همانطور که گفته شده بود قرینه کمتر در تماس مستقیم با لیزر قرار می گیرد به همین علت است که بیشتر افراد بدلیل کم خطر بودن لازک را به لیزیک ترجیح می دهند . در پی آر کی لایه اپیتلیوم برداشته می شود در صورتی که در لازک این لایه حفظ می شود و در سر جای خود بازگردانده می شود .

در افرادی که قرنیه نازکی دارند، لازک بدلیل اینکه برش بافتی در این روش نازک تر است گزینه مناسب تری نسبت به لیزیک می باشد .

عوارض احتمالی بعد از لازک

در لازک بدلیل اینکه اتصال مجدد لایه اپیتلیوم مدت زمان بیشتری طول می کشد، دوران بهبودی طولانی تر از لیزیک ( حدود 4 تا 7 هفته ) می باشد .

نسبت به پی آر کی دوران بهبودی لازک کمی کوتاه تر می باشد زیرا در لازک لایه اپیتلیوم جدا نمی شود و در نتیجه نیاز نمی باشد که برای رشد مجدد آن صبر کرد .

نتیجه گیری

ضخامت بافت برش داده شده تفاوت اصلی بین لیزیک و لازک می باشد، بخشی از لایه استروما و اپیتلیوم در روش لیزیک برش داده می شود اما در پی آر کی و لازک در لایه استروما هیچ گونه برشی ایجاد نمی شود و فقط لایه اپیتلیوم برداشته می شود .

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =